Forum Polonii Strona Główna Forum Polonii
Polish Community Forum

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat
Choose language:

Poprzedni temat «» Następny temat
ciaża na wyspie
Autor Wiadomość
kamil.klaudia3 

Wysłany: Sro Mar 09, 2011 12:36 pm   ciaża na wyspie

mam pytanie jak jest z lekarzami na wyspie gdzie tu sie chodzi do ginekologa w ciaży ile sie płaci i jak z porodem. Interesuje mnie też kwestia macieżyńskiego i becikowego jesli ktos mi pomoże bede bardzo wdzięczna. czy ma ktoś do sprzedania ubranka dla niemowlaka wózek i inne niezbedne akcesoria

ewelinag87

Wysłany: Sro Mar 09, 2011 8:48 pm   Ciąża na wyspie

Jeśli wiesz, że jesteś w ciąży powinnaś najpierw udać się do GP (lekarza rodzinnego). On zrobi Ci podstawowe badania i wypełni wszystkie dokumenty. Po około 2 wizytach dostaniesz skierowanie do szpitala na wizytę u położnej. Opieka położnej w szpitalu jest bezpłatna, za wizytę u GP prawdopodobnie będziesz musiała zapłacić. Istnieje także możliwość chodzenia na wizyty do Bridge Centre (odpłatnie), ale powiem szczerze nie wiem, jak to wygląda, bo ja zdecydowałam się na położne w szpitalu. Opieka jest naprawdę w porządku - położne miłe, kompetentne i życzliwe. Przez całą ciąże masz robione 2 usg (jedno w 12 tyg i drugie w 20 tyg). Dodatkowo co ważne, tylko na życzenie oczywiście, zrobią ci też test potrójny wykazujący szanse na zespół Downa. To, co mnie tylko martwi to fakt, że nie jesteś badana przez ginekologa. Lekarz tylko co którąś wizytę kontroluje twoją kartę ciąży, ale pewnie przy ciąży mnogiej czy zagrożonej odbywa się to inaczej. Na chwilę obecną jestem w 35 tyg i jestem zadowolona, ale chyba najgorsze jeszcze przede mną. W razie pytań pisz, chętnie odpowiem, bo ja też kilka miesięcy temu przez to przechodziłam. Aha, jeśli szukasz używanych rzeczy dla dziecka polecam jersey insight. No, i jeszcze jedno... Becikowe i urlop macierzyński załawia się w Social Security. Najlepiej jakbyś się tam przeszła osobiście. On Ci wszystko powiedzą dokładnie i sprawdzą, co ci będzie przysługiwać. Wiem, że np u mnie brali pod uwagę zarobki w styczniu, lutym i marcu 2010 przy termine porodu na kwiecień.
Ostatnio zmieniony przez ewelinag87 Sro Mar 09, 2011 8:53 pm, w całości zmieniany 1 raz  

kamil.klaudia3 

Wysłany: Sro Mar 09, 2011 9:16 pm   

a gdzie jest ten lekarz rodzinjy ile kosztuje a co to jersey inside bo ja niedawno przyjechalam na wyspe i jestem troche zielona w tych sprawach. a co jezeli bylam w polsce u ginekologa i mam karte dziecka zalozona to w nia beda wpisywac czy nowa mi zaloza mam tez badania jekies porobione. a poza tym zaczynam prace dopiero i wlasnie z tego co slyszalam musze 3 miesiace przepracowac zeby dostac kase o d nich. pozdrawiam:)

Marceli 

Wysłany: Czw Mar 10, 2011 9:54 pm   

Maternity allowance czyli macierzynskie
ewelinag87 napisał/a:
Wiem, że np u mnie brali pod uwagę zarobki w styczniu, lutym i marcu 2010 przy termine porodu na kwiecień.

dokładnie:
strona socjala napisał/a:
We take the date that your baby is due and we look back at your contribution record roughly between 12-15 months.

Liczy się pełny kalendarzowy kwartał składkowy poprzedzający rok przed wyznaczonym terminem porodu.

Becikowe czyli maternity grant natomiast udziela sie tak:(i wynosi 540 funtow jednorazowo - kropla w morzu potrzeb)

Musisz miec oplacony pelny drugi kwartal wstecz w stosunku do kwartalu w ktorym masz termin porodu. np
termin na IV kwartal (1 pazdziernik do 31 grudzien)
patrza na skladki oplacane w II kwartale (1 kwiecien do 31 czerwiec)
i odpowiednio termin w III kwartale patrza na skladki w I kwartale
Jezeli ty sie nie zakwalifikujesz ze skladkami, moze tez byc twoj mąż.

Dalej, zeby zakwalifikowac sie do ktoregokolwiek benefitu musisz miec w tych kwartalach zarobiony tak zwany lower treshold czyli minimum 776 funtow miesiecznie. Z benefitów to tyle.

Lekarza rodzinnego znajdziesz w kazdej Surgery, albo popytaj znajomych, który dobry. Mozesz tez zapisac sie do jednej z wiekszych przychodni np. Indigo Lighthouse kolo Grand Marche w miescie.

Tam zostaniesz poproszona o Health Card z socjala(która notabene dostaje sie po pol roku) jej brak oznacza wyzsze oplaty za lekarza, ile - nie wiem. Generalnie bedac w ciazy opieka jest za darmo, ale w twoim przypadku nie wiem. Nie daj się tylko sfrajerowac. W socjalu powiedza Ci co i jak dokladnie.

Tam lekarz(teraz to będzie Twoj GP) zrobi Ci badania krwi i inne takie. Wypelni tez karte ciazy. Tej karty z Polski nie pokazuj, bo po co się wstydzić, nie?(chyba ze cos sie zmienilo), tzn w razie czego miej to przy sobie.
Teraz Twój GP wysle Cie do połoznych do szpitala, i tam zostaniesz zbadana. Opieka jest raczej OK, standartowych badań jest więcej niż w Polsce.

www.jerseyinsight.com - tu znajdziesz sporo dupereli dla dziecka

powodzenia

Odpowiedz do tematu