:: Polish Sumer Festiwal 2006

Brawo, Brawo, Brawo !!!

14 czerwca zakończył się trwający sześć dni Pierwszy "Polish Sumer Festiwal" na Jersey. Tak wspaniałej imprezy nie pamiętają nawet najstarsi górale :). Oficjalne otwarcie festiwalu miało miejsce w piątek 9 czerwca 2006 roku o godzinie 18:00 w Urzędzie Miasta St. Helier, Vin D'honneeur. W Ceremonii wzięli udział Connétable St. Helier, Simon Crowcroft oraz Polski Konsul Generalny w Londynie, Pan Janusz Wach. Tego samego dnia odbył się również Recital Chopinowski, utalentowanego polskiego pianisty Stanisława Drzewieckiego w Jersey Opera House


W Sobotę, od godziny 12.00 wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca "Kortowo" biesiadowano na Jersey Royal Square. Przy dźwiękach ludowej kapeli degustowano polską kuchnię: bigos po myśliwsku, pierogi, mięsiwo i szarlotkę, a wszystko oczywiście tradycyjnym staropolskim zwyczajem, sowicie zakrapiano niepowtarzalnym rodzimym piwem. Wieczorem w Jersey Museum odbył się pokaz mody, projektu Bożeny Perry, produkcja i choreografia Agnieszka Lochocka. »»» zobacz foto z biesiady(29)


W niedzielę, w West Mount Galery, podziwiano prace młodych polskich artystów zamieszkujących na Jersey. »»» foto(21) Wieczorem na uczestników festiwalu, w zaprzyjaźnionym The Blues Bar, czekało polskie karaoke i "zwyczajna"»»» foto(24)

Kolejne dwa dni to prawdziwa uczta kinomana. W Cineworld odbyła się projekcja polskich filmów: "Warszawa" Dariusza Gajewskiego, " Dzień Świra" Marka Koterskiego, "Historie Miłosne" Jerzego Stuhra, "Pręgi" Magdaleny Piekorz oraz "Dłóg" Krzysztofa Krauze.

Wielki finał miał miejsce w Fort Regent. Przedmeczową atmosferę nakręcał zespół: "The Poise Rite", a po porażce z Niemcami 0:1 łzy ocieraliśmy przy dźwiękach elektrycznych gitar zespołu "Myslovitz"»»» foto(17).

Pierwszy Polish Sumer Festiwal otrzymał wiele pozytywnych i przychylnych opinii w lokalnych mediach, a dzięki rodzimej TV Polonia dotarł również do kraju. Miejmy nadzieję, że zostanie on wpisany na stałe w kalendarz kulturalny wyspy.
Oficjalna strona festiwalu: www.polishsummerfestival.co.uk


do góry